Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!    
 

W ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania w latach 2016–2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych, biblioteka Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek otrzymała w 2018 r. środki finansowe na zakup książek. Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 207 woluminów o wartości wartości 5 000 zł.
Wyboru książek do zakupu dokonano w oparciu o

- rozmowy przeprowadzone z Radą Rodziców i nauczycielami

- rozmowy z uczniami na temat ich zainteresowań przekazywane podczas rozmów i porad czytelniczych w bibliotece szkolnej.

- listy książek sporządzone przez uczniów wszystkich oddziałów klasowych

- konsultacje z pracownikami Biblioteki Publicznej w Suwałkach oraz Biblioteki Pedagogicznej w Suwałkach

Dzięki otrzymanym środkom finansowym biblioteka została doposażona w lektury szkolne, które stanowią 11 % zakupionych książek.

Zakup książek to nie jedyna zaleta realizacji projektu. Jako szkoła otrzymująca dofinansowanie zostaliśmy zobligowani do realizacji działań promujących czytelnictwo. Uczniowie wszystkich klas realizowali projekty.

 

I T (rok szkolny 2018/19) - Utworzenie przez uczniów strony na Facebooku „Kącik dobrej książki” i ogłoszenie konkursu, w którym mogli wziąć udział wszyscy uczniowie. Zadanie polegało na 1. Przeczytaniu książki zakupionej w ramach programu 2. Zrobieniu zdjęcia z książką 3. Zachęceniu innych w jednym bądź kilku zdaniach do jej przeczytania. Zdjęcia umieszczane były na stronie Facebooka. Autor zdjęcia, które zdobyło największą popularność otrzymał nagrodę.

   

II T (2017/18) – Nocne czytanie – Kameralne spotkanie wieczorno – nocne miłośników poezji. Były zabawy integracyjne, quizy internetowe. Organizatorzy zadbali o smaczny poczęstunek. Punktem głównym spotkania było czytanie poezji. Każdy uczestnik wyciągnął los z imieniem innego uczestnika i dedykował mu utwór poetycki z wylosowanej książki. Wydarzenie spodobało się uczestnikom. Zdjęcia z tego spotkania znalazły się na gazetce.

 

 

 

II T (2018/19) –„Czytanie z dreszczykiem” – spotkanie wielbicieli literatury sensacyjno – kryminalnej zakupionej w ramach programu. Podczas spotkania odbyły się zabawy integracyjne i gry słowne, wspólny poczęstunek, głośne czytanie wcześniej wybranych książek. Na zakończenie – film na motywach jednej z powieści Agaty Christie „Morderstwo w Orient Expressie”

 

IV T (2018/19) – Gazetka „Historia w naszych oczach”. Projekt rozpoczął się spotkaniem w bibliotece i wyszukaniem w księgozbiorze historycznym ciekawych postaci lub wydarzeń. Uczestnicy po przeczytaniu wybranych fragmentów książek lub czasopism sporządzili w programie Word krótkie notatki z wybranych treści i zilustrowali je grafiką z Internetu. Z tych materiałów powstała gazetka.

 

IV T (2017/18) – Projekt „Być Polakiem” – Zadaniem uczestników była fotograficzna współczesna interpretacja wybranych reprodukcji przedstawiających zasłużonych Polaków bądź ważne wydarzenia historyczne. Po przejrzeniu albumów z malarstwem oraz biografii wybranych postaci uczniowie wcielili się w Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Emilię Plater, Antoninę Tomaszewską, Adama Mickiewicza, Stańczyka z obrazu Matejki oraz powstańca z obrazu Grottgera. Ze zdjęć utworzono wystawę z okazji 11 listopada. Projekt zajął II miejsce w wojewódzkim konkursie metodycznym.

 

 

  

III LO – „Wieki Średnie” – prezentacja multimedialna. Uczestnicy przygotowali prezentację z myślą o swoich młodszych kolegach i koleżankach, a także w ramach powtórki do matury. Korzystając z książek (treści) i Internetu (grafika z Wikipedii) zamieścili w niej główne informacje o filozofii, postawach światopoglądowych i hasłach programowych średniowiecza. Do prezentacji uczestnicy dołączyli własne zdjęcia dodając w ten sposób element humorystyczny. Materiał będzie pomocą naukową przy prowadzeniu zajęć z języka polskiego w klasie I T.

Tutaj możesz obejrzeć prezentację

 

Działania promujące czytelnictwo:

- Kiermasz z Tuliszkowem

 

 

 

 

- Udział w Narodowym Czytaniu

 

- Akcja „Upoluj swoja książkę”

 

 

- Gazetka promująca czytelnictwo „Dlaczego warto czytać”

 

 

- Projekt artystyczny „W ramach”

 

 

- Ekspozycja zakupionych nowości

 

Ciekawym wydarzeniem był konkurs na strój z lat 20. lub 30. Zorganizowany przez p. Martę Spudzis – nauczycielkę historii. Uczniowie po zapoznaniu się z literaturą dotyczącą mody tego okresu przygotowały i zaprezentowały kreacje retro.

   

Szkoła dostosowałaorganizację pracy biblioteki do potrzeb uczniów poprzez:  możliwość wypożyczania książek na okres ferii, korzystania z biblioteki przed lekcjami od godz. 7.00 oraz po lekcjach. Dwa razy zostały przeprowadzone spotkania z rodzicami, na których poruszony był temat udziału szkoły w programie oraz pozytywnego wpływu czytania na rozwój młodego człowieka. Opracowana została też ulotka dotycząca tego tematu i rozdana rodzicom.

 

Realizacja programu przyczyniła się do znacznego wzbogacenia księgozbioru biblioteki szkolnej, a także wpłynęła na rozwój zainteresowań czytelniczych uczniów oraz częstotliwość korzystania z biblioteki w czasie wolnym. Szkoła aktywnie włączyła się w realizację NPRCZ i jest otwarta na udział w podobnych zadaniach w przyszłości.

We wrześniu biblioteka szkolna włączyła się do akcji Narodowego Czytania. Wydarzenie aktywnie wspierali uczniowie i nauczyciele. Fragmenty powieści czytali: s. dyrektor Katarzyna Braguła, p. Katarzyna Walendzewicz, przedstawiciele klasy II T: Agata Gulbierz, Marcelina Waszkiewicz, Wiktoria Pażgier; p. Aleksandra Tomczyk - Dojss, uczennice klasy III: Magdalena Laszczkowska, Ola Cherubin, Paulina Zambrowska oraz maturzystka Natalia Stefanowicz.

Od kilku tygodni szkolna biblioteka realizuje projekt "W ramach". Polega on na wykonywaniu zdjęć inspirowanych malarstwem. Zainteresowani uczniowie pozują do fotografii przybierając pozy i wczuwając się w rolę bohaterów obrazu. Jego celem jest m. in. rozwijanie kreatywności uczniów i zainteresowanie ich sztuką. Zdjęcia

W szkole trwa realizacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Biblioteka szkolna zakupiła  207 książek. Zapraszamy do czytania!

Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów.     Kartezjusz